Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

„Zapomniane obozy napoleońskie”

Urząd Miasta i Gminy Prochowice, Rynek 1
powiększ zdjęcie:
01.11 10:00 - 30.11 18:00
Organizator: Muzeum Miedzi
Partyzantów 3 Legnica 59-220
email: biuro@muzeum-miedzi.art.pl
www.muzeum-miedzi.art.pl
tel. 76 862 49 49

Co zostało po Napoleonie? Zapraszamy na wystawę „Zapomniane obozy napoleońskie" do Prochowic. Podsumowuje ona trwające od 2020 r. poszukiwania miejsc obozów wojsk francuskich, które stacjonowały w czasie zawieszenia broni podczas kampanii 1813 r. Na ekspozycji znalazły się wybrane zabytki odnalezione na terenie obu obozów, a także mundur i broń żołnierzy napoleońskich stacjonujących w rejonie Legnicy i Prochowic w 1813 r. Na szczególną uwagę zasługują guziki mundurowe z liczbami 139, 140, 141, sprzączki i klamry mundurowe, metalowa aplikacja w kształcie korony oraz dozownik prochu.

Pomysłodawcą badań jest Stowarzyszenie „Floren Legnicki, w opracowanie materiałów zabytkowych, ich konserwację oraz przygotowanie ekspozycji włączył się Dział Archeologii Muzeum Miedzi w Legnicy.

W latach 2021‒2022 badaniami z wykorzystaniem wykrywaczy metali objęte zostały dwa miejsca. W pierwszym sezonie zweryfikowano obóz w okolicach nieistniejącej dziś wsi Piątnica, przy obecnej ul. Pawickiej w Legnicy. Udało się pozyskać zabytki ruchome, które można łączyć z obozem żołnierzy napoleońskich 10. Dywizji III Korpusu Armii Bobru. Sezon badawczy w roku 2022 poświęcono na weryfikację obozu 8. Dywizji III Korpusu Armii Bobru rozlokowanego na północ od Prochowic.


 

W organizację wystawy przygotowanej przez Dział Archeologii Muzeum Miedzi w Legnicy włączył się Urząd Miasta i Gminy Prochowice oraz Starostwo Powiatowe w Legnicy


 

Powrót na listę wydarzeń