Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

wernisaż jubileuszowej wystawy "60 lat Muzeum Miedzi w Legnicy"

Muzeum Miedzi w Legnicy, Akademia Rycerska
powiększ zdjęcie:
18.11 17:00 - 18.11 19:00
Organizator: Muzeum Miedzi
Partyzantów 3 Legnica 59-220
email: biuro@muzeum-miedzi.art.pl
www.muzeum-miedzi.art.pl
tel. 76 862 49 49

Utworzone w 1962 r. legnickie muzeum pełni dwie funkcje. Jest jednym z niewielu na świecie specjalistycznych placówek, które przechowują zabytki związane z wydobyciem i przeróbką miedzi. Jednocześnie dokumentuje historię Legnicy i regionu od pradziejów po współczesność.

Jubileuszowa ekspozycja to znakomita okazja do przekrojowego pokazania i zbiorów i ludzi, bez których nie byłoby muzeum. Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak różnorodne kolekcje znajdują się w zbiorach: od minerałów, pamiątek z epoki neolitu, po przemysł i sztukę z przełomu XIX i XX wieku, historię Legnicy oraz współczesność. Będą zatem eksponaty przygotowane przez wszystkie istniejące w muzeum działy: Dział Archeologii, Dział Historii, Dział Sztuki, Dział Historii Górnictwa i Hutnictwa Miedzi. Część okazów zostanie zaprezentowana po raz pierwszy. Poprzez przedmioty, dokumenty, dzieła sztuki opowiedziana zostanie historia Muzeum Miedzi, ale powstanie także opowieść o dziejach Legnicy.

Wśród prezentowanych przedmiotów zobaczymy na przykład obrazy przedwojennych legnickich malarzy, choćby Teodora Blätterbauera i Waltera Bayera. Pokazana zostanie biżuteria, medale, numizmaty, w tym np. złoty floren księcia Wacława I z legnickiej mennicy datowany na III ćw. XIV w. Zwiedzający zobaczą meble ze słynnego radzieckiego Domu Prijoma, mapy dawnej Legnicy, szkicownik z lat 40. XIX w. z motywami legnickimi, ale również pierwsze świadectwa polskiej obecności w Lignicy: biało-czerwoną opaskę urzędników miejskich i akt przyjazdu pierwszych jednostek administracji polskiej do miasta Lignicy w 1945 r., pojawią się też także ciekawostki jak np. przedwojenny dystrybutor paliwa.

Dział Archeologii zrekonstruował grób z czasów kultury unietyckiej i przestawi liczne zabytki odkryte na Zamku Piastowskiego w Legnicy. Natomiast dział dokumentujący dzieje zagłębia miedziowego przygotował obiekty dotyczące dawnych i obecnych zakładów górniczych i hutniczych i minerały pochodzące z kilku kontynentów. Zaprezentuje także m.in. unikatową księgę matrykularną Bractwa Najśw. Serca Pana Jezusa w Miedziance z 1725 r. i… katodę z trzymilionowej tony miedzi wyprodukowanej Hucie Miedzi „Legnica” w 2003 r.

Zapraszamy. Wystawa potrwa do maja 2023 r.

Powrót na listę wydarzeń