JULIUSZ CEZAR, 21,22 czerwca

email: teatr@teatr.legnica.pl
www.teatr.legnica.pl
tel. 76 723 35 05
21 czerwca, godz. 19.00
22 czerwca, godz. 18.00
JULIUSZ CEZAR
na motywach sztuki Williama Szekspira
przekład: Stanisław Barańczak
reżyseria i opracowanie tekstu: Błażej Biegasiewicz
scenografia i reżyseria świateł: Agata Skwarczyńska
kostiumy: Alicja Kamaj
muzyka: Wacław Zimpel
projekcje: Natan Berkowicz
choreografia: Anna Obszańska
konsultacje dramaturgiczne: Robert Urbański
występują: Zofia Bąk, Bartosz Bulanda, Magdalena Drab, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Arkadiusz Jaskot, Maciej Karczewski, Łukasz Kucharzewski, Mateusz Krzyk, Aleksandra Listwan, Paweł Palcat, Anita Poddębniak, Anna Sienicka, Magda Skiba, Jakub Stefaniak, Małgorzata Urbańska, Paweł Wolak
inspicjent i sufler: Mariusz Sikorski
premiera: 27 marca 2025
Nowoczesne, dynamiczne, tętniące muzyką, kolorami i światłami odczytanie dramatu Szekspira w inspirującej przestrzeni Sceny na Piekarach. Wizja świata pogrążonego w oparach zdeformowanego języka, gdzie o zmianie społecznej nie decydują fakty, lecz narracje i zrodzone w ich wyniku emocje. Juliusz Cezar jest tu wyczerpanym i dysfunkcyjnym źródłem języka, na wpół oniemiałym przywódcą, którego bezradność paraliżuje Rzym, wpędza obywateli w szum bezładnych komunikatów, odbiera mowę, każe wątpić we własne słowa. Czy w świecie pogrążonym w dezinformacji nawet najodważniejsze czyny wciąż mają moc wpływania na rzeczywistość? W jaki sposób odzyskać kontrolę nad językiem i przywrócić mu jego zasadniczą funkcję – nośnika prawdy?
Od strony aktorskiej „Juliusz Cezar” to rzecz wybitna. Ten zespół nie ma słabych punktów: w scenach zbiorowych jest jak jeden organizm. Perfekcyjnie wypada też w sytuacjach sam na sam z widzem, gdy trzeba improwizować i być gotowym na wszystko. Tańczy, śpiewa, robi akrobatyczne wygibasy (Ewa Galusińska), biega maratony na zapleczu (Katarzyna Dworak) i bez zadyszki mówi szekspirowskim wierszem.
Petarda! Biegnijcie po bilety!
Piotr Kanikowski, TuLegnica.pl
Scena na Piekarach
Bilety 70 i 60 zł