Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Konferencja legnickich organizacji pozarządowych

Relacja z Konferencji legnickich organizacji pozarządowych poświęconej

konsultacjom „Programu współpracy Gminy Legnica z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2025”

oraz wyborom do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego VI kadencji

 

1 października 2024 r., Szkolne Schronisko Młodzieżowe, ul. Jordana 17

 

 

            Konferencja - organizowana przez Urząd Miasta Legnicy oraz Miejską Radę Działalności Pożytku Publicznego w Legnicy - składała się z dwóch paneli. Na część szkoleniowo-konsultacyjną złożyły się: prezentacja Dolnośląskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Legnicy oraz otwarte spotkanie konsultacyjne dotyczące „Programu współpracy Gminy Legnica z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2025”. Część druga to Forum Wyborcze, mające wyłonić kandydatów z ramienia legnickich organizacji pozarządowych do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Legnicy VI kadencji (lata 2025-2027). Konferencję otworzyła Aleksandra Krzeszewska, Zastępca Prezydenta Legnicy.

            W spotkaniu konsultacyjnym udział wzięło 55 przedstawicieli różnych legnickich organizacji pozarządowych, działających w zakresie sportu, kultury, zdrowia i spraw społecznych. Natomiast w Forum Wyborczym uczestniczyło 30 osób z prawem głosu (formularze zgłoszeniowe dostarczyły jeszcze 2 osoby, z których jedna nie uczestniczyła w Forum, a druga opuściła spotkanie przed rozdaniem kart wyborczych).

 

            Konferencję rozpoczęła prezentacja poświęcona ofercie Dolnośląskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Legnicy, która obejmuje animacje, szkolenia, doradztwo, a także wsparcie finansowe. Adresowana jest zarówno do osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, jak i podmiotów ekonomii społecznej, organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw społecznych, jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych oraz społeczności lokalnych z subregionu legnicko-głogowskiego.

 

            W trakcie konsultacji „Programu współpracy Gminy Legnica z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2025” przedstawione zostały obszary priorytetowe, w których samorząd planuje wspierać organizacje pozarządowe w 2025 r. Omawiano kwestie współpracy finansowej, zachęcano do podejmowania współdziałania na wielu innych płaszczyznach - informacyjnej, promocyjnej, edukacyjnej itd. Miasto zadeklarowało wolę rozwijania współpracy Gminy Legnica z lokalnymi organizacjami pozarządowymi oraz otwartość na zgłaszane przez nie problemy tak, aby wsparcie samorządu było w przyszłości mocniejsze i bardziej efektywne.

            Szczegóły dotyczące przebiegu całego procesu konsultacji zgodnie z Zarządzeniem Nr 509/PM/2024 Prezydenta Miasta Legnicy z dnia 28 sierpnia 2024 r. w sprawie konsultacji społecznych dotyczących projektu „Programu współpracy Gminy Legnica z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2025” znajdują się w osobnym Raporcie.

 

            Forum Wyborcze Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Legnicy VI kadencji było ostatnim punktem konferencji. Wzięło w nim udział 30 delegatów, reprezentujących różne działające w mieście organizacje. Zgłoszono do wyborów 15 osób, z których mandat do uczestniczenia w MRDPP otrzymali, zdobywając największą liczbę głosów: 

  1. Adam Juniszewski (Fundacja GUGALI) – 26 głosów,
  2. Grzegorz Wala (Legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich) – 24 głosy,
  3. Piotr Stachura (Fundacja RAT) – 22 głosy,
  4. Anna Granas (Fundacja Dobre Znaki) – 22 głosy,
  5. Aleksandra Lesiak (Stowarzyszenie Blisko) – 20 głosów,
  6. Aleksandra Chodor (Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Madrygał) – 19 głosów,
  7. Mateusz Materek (Organizacja Harcerska Pro Mundi) – 19 głosów,
  8. Tomasz Grydziuszko (Fundacja PRO IURE) – 17 głosów,
  9. Magdalena Zaczyńska (Fundacja Raduga) – 17 głosów.

            Wybór przedstawicieli NGO do Rady warunkuje dalszą procedurę, która przewiduje wyznaczenie swoich reprezentantów przez Prezydenta Miasta oraz Radę Miejską.

           

Gratulacje i wspólne zdjęcia zakończyły konferencję.