Szlaki turystyczne
1. Via Regia lub "droga wysoka"
Via Regia to historyczny trakt handlowy prowadzący od Hiszpanii aż po Ukrainę. Od wieków był ponadregionalną drogą sprzyjającą rozwojowi stosunków i kontaktów państw europejskich. Droga służąca początkowo jako trakt wojskowy, stawała się z czasem coraz ważniejszym traktem handlowym, co przyspieszało rozwój miast leżących na jej trasie.
To także jedna z głównych nitek szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba - Drogi św. Jakuba, która prowadzi do Santiago de Compostela w Hiszpanii. W Polsce oznakowany obecnie (2008) na odcinku od Góry św. Anny przez Opole, Wrocław, Legnicę i Lubań do Zgorzelca. Trwają prace nad oznakowaniem odcinka biegnącego z Piekar Śląskich, m.in. przez Radzionków, do Góry św. Anny.
2. Europejski Szlak Cystersów
Powstał z inicjatywy Rady Europy. Rozpoczyna się w Portugalii, a kończy w Polsce. Legnica usytuowana jest na jego trasie pomiędzy Lubiążem, a Krzeszowem. Szczegółowy przebieg szlaku w okolicy miasta: Kawice – Prochowice – Golanka – Spalona – Kunice – Legnica – Kościelec – Warmątowice – Winnica – Stary Jawor – Jawor – Paszowice – Sokola – Kwietniki – Pogwizdów – Świny. Z uwagi na bogactwo obiektów zabytkowych i urozmaicony krajobraz, jest to szlak cieszący się szczególną popularnością wśród turystów.
3. Szlak bitwy pod Legnicą w 1241 r.
Trasa spacerowa o długości 12 km (znaki czerwone), przebiegająca w większej części przez Legnicę, a następnie Bartoszów i Legnickie Pole. Najciekawszymi obiektami szlaku są: kościół i klasztor p.w. Św. Jadwigi Śląskiej oraz Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu.
4. Szlak polskiej miedzi
Długość trasy - ok. 112 km (znaki niebieskie). Przebieg: Złotoryja – Rokitnica – Kozów - Wysocko - Rzymówka - Krotoszyce - Wilczyce - Szymanowice - Smokowice - Pawłowice Małe - Legnica - Piątnica – Rzeszotary - Kochlice – Głuchowie – Chrostnik - Krzeczyn Wielki – Lubin - Obora - Szklary Górne - Jędrzychów - Sobin - Polkowice Dln. – Polkowice - Trzebcz - Komorniki - Wysoka Cerkiew - Żuków – „Uroczysko Dobiszów” (rezerwat przyrody) – Dobiszów - Jaczów - Ruszowice – Głogów.
Szlak nizinny przebiegający przez mało urozmaicony krajobrazowo teren. Łączy rejony starego zagłębia miedziowego (ze śladami górnictwa złota w Złotoryi) z centralną częścią Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, w części środkowej przebiegając przez tereny leśne. Na trasie interesujące obiekty dóbr kultury, zgrupowane zwłaszcza w Legnicy i Głogowie. Szlak przeznaczony głównie dla turystyki pieszej i kolarskiej.
5. Szlak dookoła Legnicy
Szlak o długości 79 km (znaki żółte), przebiegający przez tereny o dużych walorach przyrodniczych oraz miejsca ważnych wydarzeń historycznych – bitwy z Mongołami w 1241 r. na Dobrym Polu i bitwy nad Kaczawą w czasach napoleońskich. Częściowo pokrywa się ze Szlakiem Cystersów. Dzieli się na 5 odcinków, można go więc pokonywać etapami.
6. Aktualna mapa oznakowanych dróg dla rowerów znajduje się pod linkiem: https://mapy.legnica.eu/ w zakładce “Komunikacja drogowa”
7. Przewodnicy – imienny wykaz uprawnionych przewodników