Od pomysłu do prototypu: Legniccy maturzyści zrealizowali innowacyjne projekty
Dziś (6 grudnia) w Centrum Witelona odbyło się spotkanie zamykające warsztaty w ramach projektu realizowanego przez Filię Politechniki Wrocławskiej w Legnicy dla maturzystów z I, II i V Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy.
Mowa o innowacyjnym programie dla maturzystów/kandydatów na studia wyższe. Projekt ten składał się z zajęć warsztatowych wg. metodologii STEM, umożliwiającej skuteczne propagowanie nauk ścisłych poprzez działania projektowe. Warsztaty podzielone były na trzy główne części: wykładową, projektową oraz podsumowanie i prezentacje prac. Zajęcia poprowadzili doświadczeni trenerzy, pracownicy naukowi i dydaktyczni Politechniki Wrocławskiej, przy współudziale studentów z Kół Naukowych Politechniki.
- Ten projekt to przykład, jak skutecznie łączyć teorię z praktyką i jak blisko możemy być nowoczesnych technologii. Jestem dumny, że nasi uczniowie mieli okazję rozwijać swoje zainteresowania w tak innowacyjnych obszarach, jak mechatronika czy druk 3D. To właśnie takie działania budują fundamenty pod przyszłe sukcesy – zarówno Ich osobiste, jak i całego regionu - mówi prezydent Legnicy Maciej Kupaj.
I dodaje - Decyzje, przed którymi stoją obecni maturzyści nie są łatwe, ale jestem pewien, że zdobyta tu wiedza i umiejętności staną się solidną podstawą Ich przyszłych wyborów. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt – organizatorom, trenerom, studentom, a przede wszystkim uczniom, za zaangażowanie i chęć odkrywania nauki w nowoczesnym wydaniu.
Efektem końcowym tego zadania było pobudzenie zainteresowań oraz rozwinięcie kompetencji uczniów końcowych klas liceów w zakresie nauk technicznych i przyrodniczych oraz nowoczesnych technologii, takich jak mechatronika, druk 3D, i prototypowanie. Uczestnicy zdobyli zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczne umiejętności, które mogą być przydatne w dalszej edukacji oraz w przyszłości na rynku pracy.
W czasie realizacji części projektowej zadania, każda grupa uczestników pracowała nad własnym projektem urządzenia/systemu mechatronicznego, które dziś zostały zaprezentowane.
Grupa objęta wsparciem w projekcie to 45 kandydatów na studia wyższe-maturzystów i uczniów końcowych klas I, II lub V Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy.
Zadanie zostało dofinansowane z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.