Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Szlaki turystyczne

1. Via Regia lub "droga wysoka"
Via Regia to historyczny trakt handlowy prowadzący od Hiszpanii aż po Ukrainę. Od wieków był ponadregionalną drogą sprzyjającą rozwojowi stosunków i kontaktów państw europejskich. Droga służąca początkowo jako trakt wojskowy, stawała się z czasem coraz ważniejszym traktem handlowym, co przyspieszało rozwój miast leżących na jej trasie.
To także jedna z głównych nitek szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba - Drogi św. Jakuba, która prowadzi do Santiago de Compostela w Hiszpanii. W Polsce oznakowany obecnie (2008) na odcinku od Góry św. Anny przez Opole, Wrocław, Legnicę i Lubań do Zgorzelca. Trwają prace nad oznakowaniem odcinka biegnącego z Piekar Śląskich, m.in. przez Radzionków, do Góry św. Anny.

2. Europejski Szlak Cystersów
Powstał z inicjatywy Rady Europy. Rozpoczyna się w Portugalii, a kończy w Polsce. Legnica usytuowana jest na jego trasie pomiędzy Lubiążem, a Krzeszowem. Szczegółowy przebieg szlaku w okolicy miasta: Kawice – Prochowice – Golanka – Spalona – Kunice – Legnica – Kościelec – Warmątowice – Winnica – Stary Jawor – Jawor – Paszowice – Sokola – Kwietniki – Pogwizdów – Świny. Z uwagi na bogactwo obiektów zabytkowych i urozmaicony krajobraz, jest to szlak cieszący się szczególną popularnością wśród turystów.

3. Szlak bitwy pod Legnicą w 1241 r.
Trasa spacerowa o długości 12 km (znaki czerwone), przebiegająca w większej części przez Legnicę, a następnie Bartoszów i Legnickie Pole. Najciekawszymi obiektami szlaku są: kościół i klasztor p.w. Św. Jadwigi Śląskiej oraz Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu.

4. Szlak polskiej miedzi
Długość trasy - ok. 112 km (znaki niebieskie). Przebieg: Złotoryja – Rokitnica – Kozów - Wysocko - Rzymówka - Krotoszyce - Wilczyce - Szymanowice - Smokowice - Pawłowice Małe - Legnica - Piątnica – Rzeszotary - Kochlice – Głuchowie – Chrostnik - Krzeczyn Wielki – Lubin - Obora - Szklary Górne - Jędrzychów - Sobin - Polkowice Dln. – Polkowice - Trzebcz - Komorniki - Wysoka Cerkiew - Żuków – „Uroczysko Dobiszów” (rezerwat przyrody) – Dobiszów - Jaczów - Ruszowice – Głogów.
Szlak nizinny przebiegający przez mało urozmaicony krajobrazowo teren. Łączy rejony starego zagłębia miedziowego (ze śladami górnictwa złota w Złotoryi) z centralną częścią Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, w części środkowej przebiegając przez tereny leśne. Na trasie interesujące obiekty dóbr kultury, zgrupowane zwłaszcza w Legnicy i Głogowie. Szlak przeznaczony głównie dla turystyki pieszej i kolarskiej.

5. Szlak dookoła Legnicy
Szlak o długości 79 km (znaki żółte), przebiegający przez tereny o dużych walorach przyrodniczych oraz miejsca ważnych wydarzeń historycznych – bitwy z Mongołami w 1241 r. na Dobrym Polu i bitwy nad Kaczawą w czasach napoleońskich. Częściowo pokrywa się ze Szlakiem Cystersów. Dzieli się na 5 odcinków, można go więc pokonywać etapami.

6. Aktualna mapa oznakowanych dróg dla rowerów znajduje się pod linkiem: https://mapy.legnica.eu/ w zakładce “Komunikacja drogowa”

7. Przewodnicy – imienny wykaz uprawnionych przewodników