Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Konferencja popularno-naukowa pt. Odbudowa niepodległej Polski po I wojnie światowej

PWSZ, ul. Sejmowa 3
25.10 09:00 - 25.10 17:00
Organizator: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
Sejmowa 5a Legnica 59-220
tel. 76 723 21 50 do 51

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy „Wspólnota Akademicka”, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Starostwo Powiatowe w Legnicy oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy zapraszają do udziału w konferencji popularno-naukowej pt. Odbudowa niepodległej Polski po I wojnie światowej, która odbędzie się w Centrum Konferencyjno-Widowiskowym naszej Uczelni. Początek konferencji o godzinie 9:00. Wstęp wolny. Szczegółowe informacje na stronie www.pwsz.legnica.edu.pl

 

Odbudowa niepodległej Polski po I wojnie światowej

 

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy „Wspólnota Akademicka”, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Starostwo Powiatowe w Legnicy oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy zapraszają do udziału w konferencji popularno-naukowej pt. Odbudowa niepodległej Polski po I wojnie światowej, która odbędzie się 25 października 2018 roku w Centrum Konferencyjno-Widowiskowym naszej Uczelni. Początek konferencji o godzinie 9:00.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Legnickiego Janiny Mazur oraz Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy prof. dra hab. inż. Ryszarda K. Pisarskiego.

Konferencja została dofinansowana ze środków: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu oraz Starostwa Powiatowego Legnicy.

Głównym celem konferencji jest upamiętnienie i uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości; poszerzenie i ugruntowanie wiedzy wśród odbiorców, szczególnie młodych osób (studentów, licealistów) o bohaterach i wydarzeniach związanych z działaniami prowadzącymi do odzyskania niepodległości przez Polskę; kształtowanie wśród młodzieży postaw obywatelskich i patriotycznych, budowanie poczucia odpowiedzialności za losy państwa i narodu, ocalenia pamięci o tych wszystkich, dzięki którym możemy cieszyć się Wolną Polską; stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat znaczenia Kresów i udziału Kresowian w walce o niepodległość i pielęgnowanie polskości; umożliwienie uczestnikom zapoznania się z wystawą eksponatów fotograficznych i dokumentacyjnych obrazujących fakty związane z wydarzeniami omawianymi podczas konferencji; zachowanie ścisłych związków i współpracy z towarzystwami naukowymi, stowarzyszeniami i organizacjami działającymi nie tylko na terenie Legnicy, ale też całego województwa i kraju w zakresie podejmowania kolejnych wspólnych inicjatyw.

Rok 2018 jest dla naszego Państwa szczególnie doniosły z uwagi na jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości. Organizowane na terenie całego kraju ceremonie stanowią niepowtarzalną okazję do spotkań, których uczestnicy będą przywoływać w świadomości społecznej historyczne wydarzenia i czcić bohaterów walk o wolną Polskę.

Włączenie się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości stanowi okazję do spotkania międzypokoleniowego, którego uczestnicy upamiętnią wydarzenia z przeszłości. Spotkanie umożliwi bezpośrednią prezentację faktów historycznych nieznanych młodemu pokoleniu, integrację i zacieśnienie więzi z otoczeniem wewnętrznym i zewnętrznym oraz budowanie wspólnej przyszłości w wymiarze lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim.

Tematyka poruszana w planowanej konferencji dotyczyć będzie m.in. wizji i działań podejmowanych w odbudowie niepodległej Polski w latach 1914-1921 oraz sytuacji międzynarodowej Polski w latach 1918-1921. Chcemy także zaznaczyć udział i rolę Kresowiaków w walkach związanych z procesem budowania wolnej Polski pamiętając, że pozostało już niewielu naocznych świadków tamtych czasów, którzy pamiętają i zechcą podzielić się swoimi doświadczeniami.

Spotkanie uświetnią prezentacje „Pieśni niepodległości” w wykonaniu chórów „Skoranta z Chojnowa i „Rota” ze Złotoryi. Organizatorzy przewidują także możliwość obejrzenia wystawy zawierającej eksponaty w formie fotografii i innej dokumentacji obrazującej fakty związane z wydarzeniami omawianymi podczas konferencji.

Konferencja skierowana jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych proponowana tematyką: do społeczeństwa legnickiego oraz Dolnego Śląska, jak również z terenu całej Polski.

Szczególną grupę adresatów stanowić będzie młode pokolenie – uczniowie szkół średnich i studenci, którzy pragną zgłębiać historyczną wiedzę i rozwijać swoją edukację patriotyczną.

Zaproszenie kierujemy również do środowiska kulturalno-naukowego, podmiotów administracji samorządowej, polityków, przedstawicieli Kościoła i innych związków wyznaniowych, stowarzyszeń i organizacji społecznych, dla których pielęgnowanie pamięci i przekazywanie wiedzy o ważnych wydarzeniach historycznych związanych z walką o niepodległość stanowi priorytet w kształtowaniu obywatelskich i patriotycznych postaw młodego pokolenia.

 

KOMITET NAUKOWY

  • prof. zw. dr hab. Stanisław Dąbrowski – przewodniczący komitetu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy

  • dr hab. prof. nadzw. Tomasz Głowiński – Uniwersytet Wrocławski

  • dr hab. Zdzisław Jagiełło – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy

  • dr hab. Joanna Nowosielska-Sobel – Uniwersytet Wrocławski

  • prof. zw. dr hab. Zdzisław Julian Winnicki – Uniwersytet Wrocławski

  • prof. zw. dr hab. Robert Wiszniowski – Uniwersytet Wrocławski

  • dr Tadeusz Samborski – Wrocław, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego

  • dr Wacław Szetelnicki – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy

 

KOMITET ORGANIZACYJNY

  • dr Beata Skwarek – Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka”, PWSZ im. Witelona w Legnicy

  • mgr Dariusz Stefaniak – PWSZ im. Witelona w Legnicy

  • mgr Sylwia Świerczyńska – Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka

 

 

Powrót na listę wydarzeń