Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

SCENA DLA TAŃCA – Czy filozof może mówić o tańcu?

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, scena Gadzickiego
powiększ zdjęcie:
04.10 19:00 - 04.10 21:00
Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Rynek 39 Legnica 59-220
tel. 76 723 35 04

Czy filozof może mówić o tańcu?
scenariusz, reżyseria, choreografia, wykonanie: Witold Jurewicz i Juliusz Grzybowski

czas: ok. 40 min.

 

O tańcu mówi się wiele, może czasami zbyt wiele. Aby o nim mówić w sposób właściwy, trzeba się od niego oddzielić, poczekać, aż skończy się przedstawienie. No bo kto widział, aby w trakcie spektaklu rozmawiać? Podejmiemy próbę, w której nie tylko mowa będzie o tańcu, ale i taniec będzie o mowie. Będzie to przedstawienie, w którym filozof i tancerz wystąpią na równych prawach, w tym samym miejscu i czasie.

 

Juliusz Grzybowski - doktor filozofii, pracownik UAM w Poznaniu (Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu) oraz Akademii Muzycznej w Łodzi (Wydział Muzyczno-Aktorski, kierunek: Choreografia i Techniki Taneczne). Były tancerz Teatru Tańca Alter. Zajmuje się ostatnio głównie filozofią tańca, wolnością oraz niezmiennie Heleną Trojańską. Autor ponad czterdziestu artykułów naukowych. W 2012 roku współpracował z zespołem Pracownia Fizyczna przy choreografii spektaklu Fajdros, od 2011 roku wspólnie z W. Jurewiczem poszukuje punktów stycznych tańca i filozofii. Ma za sobą nieśmiałe próby literackie, jest posiadaczem brązowego pasa (3 kyu) w karate shotokan.

 

Witold Jurewicz – choreograf, reżyser, performer, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi. Założyciel, dyrektor artystyczny i choreograf Teatru Tańca Alter. W latach 1992-2008 dyrektor artystyczny festiwalu Międzynarodowe Prezentacje Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu. Autor programu nauczania tańca współczesnego i teorii ruchu, prowadzi kursy i warsztaty w całej Polsce i za granicą. Na scenach całej Polski stworzył ponad sto spektakli z takimi reżyserami, jak m.in. Giovanny Castellanos, Gabriel Gietzky, Paweł Kamza, Rafał Matusz, Lech Raczak, Agata Duda-Gracz, Maciej Sobociński, Jacek Głomb. Jest laureatem nagród m.in za choreografię do spektaklu Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody (reż. J. Głomb, 2015) w I Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

 

Przy Przy

Hedonistyczna uprzykrzona teoria przyjemności

koncepcja, reżyseria i choreografia: Anna Piotrowska

kreacja i wykonanie: Joanna Chitruszko, Anna Piotrowska

muzyka i światło: Michał Mackiewicz

szept: Łukasz Pawłowski

tekst: Anna Piotrowska i Łukasz Pawłowski

 

Twórcy przyglądają się doktrynie hedonizmu, głoszonej przez greckiego filozofa Arystypa z Cyreny, czyli odkrywaniem przestrzeni pomiędzy przyjemnością a przykrością. Czy są to dwa odległe brzegi tego samego oceanu istnienia? Czy może dwie bliskie sobie kałuże (głębokie jak nasze pragnienia), w które można wdepnąć jednocześnie? Człowiek porusza się nieustannie pomiędzy przyjemnością a przykrością; spektakl jest badaniem tych dwóch stanów, a zwłaszcza tego, co się między nimi może wydarzyć.

 

Anna Piotrowska – choreograf, reżyser, nauczyciel tańca współczesnego, tancerka, Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca „eferte”, założycielka „mufmi” w Warszawie (1995). Stworzyła ponad 110 autorskich choreografii i przedstawień. Od września 2014 roku kieruje zespołem Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark. Laureatka nagród i stypendiów w Polsce i za granicą, uczestniczka festiwali, jurorka, inicjatorka programów edukacyjno-kulturalnych.

 

Joanna Chitruszko – pedagog, tancerka, performerka, producentka, kuratorka, instruktor tańca współczesnego, dyrektor Festiwalu Kalejdoskop (od 2007 roku) oraz Hip Hop Groove Festiwal (2008-2009) i FreeMind Festiwal (2010-2013). Laureatka licznych nagród.

 

Michał Mackiewicz - artysta działający w obszarach współczesnego malarstwa, designu, grafiki, scenografii, abstrakcyjnych form przestrzennych, technik oświetleniowych i eksperymentalnej muzyki elektronicznej. Autor muzyki do kilkunastu spektakli, głównie w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark.

 

Łukasz Pawłowski – aktor Teatru Polskiego w Poznaniu (2002-2009), dramatopisarz, scenarzysta, twórca teledysków. Zrealizował autorskie spektakle, m.in. S_P_O_N_A_D (2008) na 29. PPA (Nurt Off), Safari Zebra (2012) we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, Laureat nagród aktorskich i dramatopisarskich.

Bilety: 35 i 30 zł

Scena Gadzickiego

Organizator Fundacja Rozwoju Tańca/Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

 

 

 

 

Powrót na listę wydarzeń