Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Miedź. Dzieje niezwykłego metalu

Muzeum Miedzi, Gmach Główny, wejście od ul. św. Jana 1
powiększ zdjęcie:
01.04 10:00 - 30.04 17:00
Organizator: Muzeum Miedzi
Partyzantów 3 Legnica 59-220
email: biuro@muzeum-miedzi.art.pl
www.muzeum-miedzi.art.pl
tel. 76 862 49 49

Miedź. Dzieje niezwykłego metalu

Miejsce ekspozycji: Muzeum Miedzi

Dostępna od wtorku do piątku w godz. 10-17, w soboty w godz. 11-17

Kurator: Łucja Wojtasik-Seredyszyn

Bilety - 6, 10 zł (wstęp bezpłatny w soboty oraz 1. środę miesiąca)

Organizator: Muzeum Miedzi

Artyści zawsze poszukiwali trwałego podłoża dla swej twórczości, by przetrwała na wieczność. Czasy Odrodzenia i świadomość własnej wartości skłoniły malarzy do eksperymentów i kazały sięgnąć po wytrzymałe materiały. Ponieważ miedź w XVI w. stała się bardziej dostępna, malarze, jako podłoża malarskiego zaczęli używać także blachy miedzianej. Zapewne nikogo nie zdziwi, że pierwsi na miedzi zaczęli malowali Włosi, ale wkrótce metoda ta rozpowszechniła się w całej Europie.

Muzeum Miedzi ma w zbiorach kilka obrazów wykonanych w taki sposób. Ciekawym przykładem malarstwa na miedzi jest ołtarzyk ze sceną Ukrzyżowania. Wyjątkowość dzieła polega na tym, że łączy sztukę z rzemiosłem. Mówi nam też wiele o ludziach tamtej epoki. Ołtarzyk był przedmiotem mogącym towarzyszyć właścicielowi w podróży, ale służył do domowych praktyk religijnych, na których wówczas bardzo się skupiano. Tworzoną z miedzi lub jej użyciem unikatową sztukę możemy poznać zwiedzają wystawę „Miedź. Dzieje niezwykłego metalu”, na którą zaprasza Muzeum Miedzi w Legnicy.

Ekspozycja jest opowieścią o fenomenie miedzi, ludziach, którzy wpisali się w jej historię, o sposobach jej wykorzystania. Przedstawia właściwości miedzi, technologię produkcji oraz dziedziny, w których pozostaje niezastąpiona. Prezentowane są tu minerały miedzi z całego świata, sprzęty używane w górnictwie i hutnictwie, także zabytki archeologiczne. Obok rękodzieła i różnorodnych przedmiotów użytkowych, czasem wręcz zaskakujących, na wystawie znajdziemy bogaty zbiór dzieł sztuki (miedzioryty, malarstwo na miedzi, rzeźba brązowa, emalie, polskie złotnictwo współczesne). Tradycyjną ekspozycję uzupełnia film edukacyjny, a także mulitmedia, dzięki którym zwiedzający mogą przenieść się do wirtualnej kopalni.

 

Powrót na listę wydarzeń