Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

„Mirowski znany i nieznany” - wystawa Muzeum Miedzi

Akademia Rycerska w Legnicy, ul. Chojnowska
powiększ zdjęcie:
24.09 17:00 - 24.09 18:00
Organizator: Muzeum Miedzi
Partyzantów 3 Legnica 59-220
email: biuro@muzeum-miedzi.art.pl
www.muzeum-miedzi.art.pl
tel. 76 862 49 49
Mirowski znany i nieznany” Muzeum Miedzi w Legnicy ma zaszczyt zaprosić na uroczyste otwarcie wystawy malarstwa w piątek 24 września 2021 roku, o godz. 17, Akademia Rycerska w Legnicy.
Co ma wspólnego Legnica z bawarskim Kronach? Miasta łączy malarstwo Edwarda Mirowskiego, nieżyjącego już, legnickiego malarza, który wiele lat artystycznego życia spędził właśnie w Niemczech.
Kolekcja kilkudziesięciu obrazów artysty pochodzi od niemieckiej rodziny Höring, której zależało na prezentacji dorobku artysty w Polsce. W ten sposób do Muzeum Miedzi trafiły wypożyczone z Kronach obrazy, które dominują na wystawie. Ponadto prezentowane będą pochodzące z mieszkań legniczan obrazy, zakupione od samego artysty. 
Malarstwo Edwarda Mirowskiego jest pod każdym względem różnorodne – pod względem stylu, tematyki, techniki (obrazy na płótnie, płycie, akwarele). Melancholijne pejzaże, widoki miast, klasyczny portret, tematy nawiązujące do sztuki antycznej, oraz pełne ekspresji malarstwo abstrakcyjne – tych wątków można szukać w malarstwie twórcy, któremu nie była obca także rzeźba. Na wystawie zobaczymy jednak kolekcję malarską. Znane i nieznane prace Mirowskiego – Muzeum Miedzi zaprasza.
 
 
Edward Mirowski (1953–2017) studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Dyplom uzyskał w roku 1979 w pracowniach: malarstwa sztalugowego u prof. Zbigniewa Karpińskiego oraz projektowania malarstwa w architekturze i urbanistyce u prof. Mieczysława Zdanowicza. Miał ponad 30 wystaw indywidualnych w Polsce oraz za granicą (m.in. w Galerii Związku Artystów Plastyków Federacji Rosyjskiej w Moskwie, Galerii Związków Twórczych w Wilnie, Instytucie Kultury Polskiej w Sofii, Galerii Miejskiej w Laholm w Szwecji).

Właściciel kolekcji: Rudolf Höring

Kuratorki: Łucja Wojtasik-Seredyszyn, Barbara Pietras

Powrót na listę wydarzeń