Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Koncert „Struny serca” w ramach „Ukraińskich klimatów”

Scena Gadzickiego
powiększ zdjęcie:
08.12 18:00 - 08.12 20:00
Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
ul. Rynek 39 Legnica 59-220
email: teatr@teatr.legnica.pl
www.teatr.legnica.pl
tel. 76 723 35 05
Miejsce: Scena Gadzickiego
Udział: Bezpłatny

Natalija Bernatska – bandura, śpiew;

Przemek Kwiatkowski – lira korbowa, śpiew.

Natalija Bernatska jest absolwentką Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej w klasie bandury. Koncertowała w wielu miastach na terenie Ukrainy oraz Europy, m.in. w Niemczech, Francji, Szwajcarii i Austrii. Od siedmiu lat mieszka w Legnicy. Pracuje jako nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Legnicy, prowadzi też chór w Legnickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Bandura to znany co najmniej od XV wieku ukraiński instrument ludowy (zwany „srebrnymi strunami Ukrainy”), którego struny szarpie się palcami. Pierwowzorem bandury była najprawdopodobniej kobza lub lutnia, ale instrument przeszedł długą ewolucję. Dziś ma ponad 60 strun, a jego możliwości techniczne pozwalają wykonawcom włączać do repertuaru nie tylko folklor i muzykę klasyczną, ale również inne gatunki muzyczne.

Przemysław Kwiatkowski to z wykształcenia informatyk, z zamiłowania muzykant (nie muzyk). Śpiewając i grając na lirze korbowej jako Dziad Lach, stara się kontynuować tradycje dziadów-lirników, wędrujących po dawnej Rzeczypospolitej z pieśniami o wojnach i wielkich wydarzeniach, o życiu i jego radościach i niedolach. Najczęściej spotkać go można pod cerkwiami, kościołami, na ulicach polskich i ukraińskich miast, które przemierza w poszukiwaniu tradycyjnej muzyki i pieśni. Jest organizatorem Sejmików Lirniczych, nawiązujących do dawnych zwyczajowych spotkań wędrownych śpiewaków, którzy wymieniali się wtedy pieśniami i nowinami ze świata. Uczestnik festiwali w Ukrainie i w Polsce. Jako członek ukraińskiej grupy Kobzarska Armada koncertował podczas trwającej wojny w miejscowościach przyfrontowych, grając dla żołnierzy, ludności cywilnej i rannych w szpitalach; grał także w Polsce w ramach wsparcia walczącej Ukrainy.

Za jeden ze swych głównych celów stawia propagowanie zapomnianego instrumentu tradycyjnego – liry korbowej oraz tradycyjnej muzyki i śpiewów, które ukazują wielowiekową wspólną drogę łączącą Polaków, Rusinów i Ukraińców. Swoją lirę wykonał samodzielnie pod okiem mistrza Jana Malisza, znanego lutnika i muzykanta z Męciny Małej na pograniczu Łemkowszczyzny.

Na koncert zapraszają Związek Ukraińców w Polsce, koło w Legnicy i Teatr Modrzejewskiej. Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa.

Bezpłatne wejściówki będą wydawane w grudniu w kasie teatru, godzinach 9:00 – 16:00.

Rezerwacje i informacje pod numerem: (76) 723 35 05;

Kontakt: bilety@teatr.legnica.pl

Więcej na: www.teatr.legnica.pl

Powrót na listę wydarzeń