Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Filharmonia w Królewskiej – „Młodzi Wirtuozi”

Sala Królewska Akademii Rycerskiej
powiększ zdjęcie:
04.05 18:00 - 04.05 20:00
Organizator: Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego
ul. Chojnowska 2 Legnica 59-220
email: sekretariat@lck.art.pl
http://www.lck.art.pl/
tel. 76 723 37 00
Miejsce: Sala Królewska Akademii Rycerskiej
Udział: Płatny

Nazwa imprezy: Filharmonia w Królewskiej – „Młodzi Wirtuozi”

Termin realizacji: 4 maja 2025 (niedziela) godz. 18:00

Miejsce: Sala Maneżowa Akademii Rycerskiej (ul. Chojnowska 2, wejście od ul. Ojców Zbigniewa i Michała)

Zasady wstępu: Bilety w cenie 40 złotych (normalny), 20 złotych (ulgowy) i 1 złoty (dla uczniów Zespołu Szkół Muzycznych) dostępne na bilety.filharmoniasudecka.pl oraz na godzinę przed koncertem

Główny Organizator: Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu i Legnickie Centrum Kultury

Grafika: Filharmonia w Królewskiej – Młodzi Wirtuozi

Opis: Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu „Filharmonia w Królewskiej” – w niedzielę, 4 maja, o godzinie 18:00 w Sali Królewskiej usłyszymy „Młodych Wirtuozów”. Bilety w cenie 40 złotych (normalny), 20 złotych (ulgowy) i 1 złoty (dla uczniów Zespołu Szkół Muzycznych) dostępne na bilety.filharmoniasudecka.pl oraz na godzinę przed koncertem.

Na wydarzenie zaprasza Krystyna Swoboda z Filharmonii Sudeckiej:

Majowy koncert przeniesie słuchaczy do świata pełnego tajemnic, wzruszeń i głębokich refleksji. A to wszystko za sprawą pięknego repertuaru, w którym usłyszymy „Pavanę” Gabriela Fauré. Jest to jedno z najbardziej znanych dzieł kompozytora, które odbiega od tradycyjnych tańców, a jednak zachowuje pewną podniosłość. Przesłanie tego utworu to głęboka refleksja nad przeznaczeniem i nietrwałością ludzkiego życia. Pozostając w kręgu muzyki francuskiej zaprezentujemy też nadzwyczajny Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33 Camille'a Saint-Saënsa. Nie do końca wiadomo, skąd u kompozytora pojawiło się zainteresowanie wiolonczelą. Być może był to zachwyt nad brzmieniem tego instrumentu, który w każdym rejestrze bez najmniejszych trudności przenika orkiestrę. Wielu znanych kompozytorów i wykonawców uważa ten koncert za najwspanialszy, jaki słyszał świat. Wykona go dla Państwa młoda, utalentowana wiolonczelistka – Julia Wroniszewska.

Pozostałą część repertuaru wypełnią romantyczne dzieła polskich kompozytorów. „Fantaisie brillante sur Faust” op.20 Henryka Wieniawskiego zagra znana Legniczanka – Natalia Dragan. Temat Fausta był bardzo popularny w XIX wieku. Sięgali po niego kompozytorzy w operach, utworach wokalno-instrumentalnych, orkiestrowych i w pieśniach. Szczególną popularnością w czasach Wieniawskiego cieszyła się opera Charlesa Gounoda osnuta na tym temacie. Gdy powstawała Fantazja Wieniawskiego, opera Gounoda znajdowała się u szczytu swej popularności. Kompozytor napisał ją przede wszystkim na użytek własnych koncertów, a znane melodie miały być elementem przyciągającym publiczność.

Ostatnim utworem będzie Uwertura fantastyczna „Bajka” Stanisława Moniuszki. Mizeria kultury muzycznej dziewiętnastowiecznego Wilna była jednym z powodów, dla których Stanisław Moniuszko nie tworzył muzyki symfonicznej. Korzystając z tego, na co mógł liczyć w Wilnie, pisał przede wszystkim pieśni i utwory kameralne.

Sytuacja zmieniła się, gdy w 1858 roku zadebiutował na scenie warszawskiego Teatru Wielkiego. Po premierze opery „Halka”, po doświadczeniu pracy z regularnym zespołem orkiestrowym powstała jedyna większa kompozycja symfoniczna Moniuszki, Uwertura fantastyczna „Bajka”. Od swego pierwszego wykonania do dziś jest to jedna z niewielu kompozycji instrumentalnych Stanisława Moniuszki, która niezmiennie funkcjonuje w repertuarze koncertowym. Miejmy nadzieję, że jej podtytuł „Conte d’hiver (Opowieść zimowa)” nie sprowokuje zimy do powrotu.

Solistkom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej, a całość poprowadzi Miłosz Kula.

 

 

Powrót na listę wydarzeń