Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Cygański tabor

Mangavipen - cygańskie zaślubiny

Kulminacyjnym wydarzeniem trzeciej odsłony projektu  „Tabor cygański – ocalić od zapomnienia romskie tradycje i zwyczaje” była inscenizacja cygańskich zaślubin i wesela. Ale najpierw upatrzona na żonę piękna Cyganka musiała zostać porwana przez zakochanego w niej młodzieńca. Był płacz i lament, następnie wszystko potoczyło się z odwiecznym rytuałem. Odbył się akt zaślubin. Starsi z rodziny związali młodym chustą ręce i udzielili im błogosławieństwa (zawiązuję wasze ręce na całe wasze życie, abyście byli razem), które sankcjonowało zawarcie związku. Młodzi podziękowali rodzicom. Rozpoczęła się biesiada.

Projekt „Tabor cygański – ocalić od zapomnienia romskie tradycje i zwyczaje” od trzech lat realizowany jest przez Wydział Kultury i Nauki Urzędu Miasta Legnicy we współpracy ze Stowarzyszeniem Romów w Legnicy. Legniczanie przybyli 3 sierpnia 2008 r. do parku miejskiego mieli również okazję obejrzeć pokaz bielenia kotłów i patelni, występy zespołów „Wędrowny Tabor” i „Zielony groszek”, posłuchać wierszy legendarnej Bronisławy Wajs – Papuszy oraz skosztować tradycyjnych potraw. Wielu przybyłych wdało się w niekończące się rozmowy  o teraźniejszości i przeszłości legnickich Romów. Widoczna była autentyczna chęć poznania żyjącej w mieście społeczności cygańskiej, a tym samych lepszego jej zrozumienia. Zabawa trwała do późnego wieczoru. Śpiewających i tańczących Romów legniczanie nie chcieli puścić ze sceny.  Zob. fotogaleria.

Cygański tabor w sercu Legnicy

W sobotę 21 kwietnia 2007, w ramach obchodów Światowego Dnia Romów w samo południe na legnicki Rynek zajechał cygański tabor i rozłożył się tam obozem. Tabor wcześniej przejechał ulicami Złotoryjską, Gwarną i Chojnowską, zatoczył też krąg wokół Rynku. Kilkugodzinna impreza dla mieszkańców związana była z projektem pn. „Tabor cygański – ocalić od zapomnienia romskie tradycje i zwyczaje. Przygotowany i dotowany (MSWiA) w ramach Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce obejmuje on prezentacje kultury i zwyczajów tej grupy etnicznej. 

Prezentacjom towarzyszyła cygańska muzyka i taniec w wykonaniu Zespołu Artystycznego Romów z Legnicy i zespołu z Kamiennej Góry. Przygotowano wystawę fotografii i lokalnych wydawnictw oraz poczęstunek mało znanymi potrawami, jak np. perketo, chojako humer, kluski z lasu, chleb z ogniska, placki po cygańsku. Pojawił się również wóz cygański, specjalnie zrekonstruowany w Legnicy według tradycyjnych wzorów.

Gospodarze spotkania poprowadzili pokazy rzemiosła cygańskiego, jak np. wyrób patelni i bielenie kotłów. Całej imprezie towarzyszyły pokazy ogni, a Romowie nauczyli widzów tradycyjnego cygańskiego tańca. Zagrał też zespół „Zielony groszek” Janusza Delimaty.

Tabor wędruje ... do Parku

W Legnicy mieszka obecnie ponad 100 rodzin cygańskich, liczących łącznie ponad 350 osób. Reprezentuje ich Stowarzyszenie Romów w Legnicy. Urząd Miasta, wraz z legnickimi Romami, przygotował projekt pn. „Tabor cygański - ocalić od zapomnienia romskie tradycje i zwyczaje”, skutecznie wykorzystując dotację z rządowego Programu na Rzecz Społeczności Romskiej w Polsce. Jak wyglądała pierwsza zrealizowana w ramach projektu prezentacja kultury i zwyczajów Romów, pamiętają zapewne uczestnicy cygańskiego pikniku, który miał miejsce na legnickim Rynku 21 kwietnia tego roku. Każdy, kto chce ponownie spotkać taborowy obóz romski – tym razem w zielonym, parkowym plenerze - koniecznie musi przyjść 26 sierpnia (najbliższa niedziela) pod muszlę koncertową w Parku Miejskim.

Pochodzący z czterech różnych plemion etnicznych legniccy Romowie zintegrowali się przy pracy nad projektem i wspólnej zabawie. W trakcie przygotowań utworzyli amatorski zespół muzyczny o nazwie „Kwiaty z Zielonego Lasu”. Do wspólnych występów zaprosili swoje rodziny, także spoza Legnicy, np. z Kamiennej Góry.

Prezentacjom zapomnianych zwyczajów, zajęć i umiejętności towarzyszy cygańska muzyka, taniec i poezja, wystawa fotografii i lokalnych wydawnictw oraz poczęstunek mało znanymi potrawami regionalnymi, takimi jak: perkelto, chojako humer, kluski z lasu, chleb z ogniska, placek po cygańsku.