O projekcie
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w 2019 r. ogłosiło nabór wniosków w ramach Programu „Rozwój Lokalny” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
Program „Rozwój Lokalny” jest adresowany do małych i średnich miast, wyłonionych przez Polską Akademię Nauk jako ośrodki z najtrudniejszą sytuacją społeczno-gospodarczą w kraju. Ma on stanowić odpowiedź na najważniejsze wyzwania, z jakimi borykają się te miasta, takie jak wdrażanie standardów dostępności, czy wspieranie przedsiębiorczości i lokalnej gospodarki.
Program ma na celu wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej na terenie kraju poprzez podniesienie jakości środowiska naturalnego (zwłaszcza jakości powietrza), dostępności i standardu życia mieszkańców średnich i małych miast.
Program składa się z trzech etapów. W ramach I etapu, Gmina Legnica w roku 2019 przygotowała fiszkę z zarysem projektu pn. „Smart Legnica- wielopokoleniowe miejsce do życia i rozwoju”. Dokument został przesłany 18 lipca 2019 r. do ówczesnego Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (obecnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej).
W dniu 20 września 2019 roku zakończono proces oceny formalnej 213 zarysów projektów złożonych w naborze, a 19 grudnia 2019 r. ukazała się informacja o wyborze wniosków (zarysów projektów) do II etapu naboru w ramach Programu "Rozwój lokalny". Komitet ds. Wyboru Projektów na podstawie rekomendacji ekspertów oceniających wnioski, podjął decyzję o wyborze 54 zarysów projektów, wśród których znalazła się propozycja Gminy Legnica.
W II etapie naboru należy złożyć Kompletną Propozycję Projektu (KPP), którego zwieńczeniem będzie przyznanie ok. 15 miastom od 3 do 10 mln euro na realizację zadań ujętych w obowiązkowych załącznikach do KPP – Planie Rozwoju Lokalnego (PRL) i Planie Rozwoju Instytucjonalnego (PRI). Poziom dofinansowania wyniesie do 100% kosztów kwalifikowalnych, przy czym zaplanowane w projekcie wydatki inwestycyjne nie mogą przekroczyć 60% całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu.
Plan Rozwoju Lokalnego to wielosektorowy, strategiczny program rozwoju społeczno-gospodarczego miasta, obejmujący co najmniej wymiar środowiskowy, społeczny i gospodarczy. Możliwe, choć nieobowiązkowe, jest także odniesienie do wymiarów: przestrzennego, finansowania rozwoju miasta, kulturowego i inteligentnego zarządzania miastem. Plan Rozwoju Instytucjonalnego to program zakładający podniesienie poziomu kompetencji i oferowanych usług przez samorząd, a także zwiększenie otwartości, przejrzystości i transparentności urzędu.
Oczekuje się, że opracowane przez miasta projekty będą miały charakter kompleksowych projektów rozwojowych (infrastrukturalnych i miękkich), w tym zawierać będą działania na rzecz wzmacniania/podnoszenia zdolności administracji lokalnej. Możliwa i zalecana jest realizacja projektów zarówno w partnerstwie międzysektorowym jak i międzysamorządowym (krajowym i zagranicznym – z jednostkami z Państw - Darczyńców, tj. Norwegii, Islandii i Liechtensteinu).
Aktualnie w ramach II fazy II etapu Programu „Rozwój lokalny”, trwają zaawansowane prace dotyczące opracowania Planu Rozwoju Lokalnego i Planu Rozwoju Instytucjonalnego.
Więcej informacji o Programie Rozwój Lokalny można znaleźć pod następującym adresem: https://www.eog.gov.pl/