Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Legnicki Satyrykon. Zapraszamy na wystawę poświęconą Jerzemu Flisakowi

Legnicki Satyrykon. Zapraszamy na wystawę poświęconą Jerzemu Flisakowi
19.06.2023
Legnicki Satyrykon. Zapraszamy na wystawę poświęconą Jerzemu Flisakowi

Satyrykon 2023 rozpoczął się od figla, który spłatała nam aura. Ale potem wszystko wróciło do normy.

W Muzeum Miedzi prezydent Tadeusz Krzakowski wręczył nagrody tegorocznym laureatom. Przypomnijmy, że polski artysta  Grzegorz Myćka  za pracę „Czołg”  zdobył Grand Prix Satyrykonu 2023 oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.

Na konkurs wpłynęło ponad  2500 prac 768 autorów z 67 krajów świata.  Jury zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej  ponad 100 prac.

Podczas tegorocznego Satyrykonu tradycyjnie gościliśmy na Lotnym Festiwalu Piwa, gdzie można było posmakować złocistego trunku i różnorodnej kuchni. Był Familijny Piknik Satyrykonowy, wystawy i koncerty – w sobotę Błażeja Króla, a w niedzielę na zakończenie Joanny Dark.     

Tradycją Satyrykonu jest także uhonorowanie tablicą w Alei Gwiazd Satyrykonu wybitnych artystów związanych z tą imprezą.  W tym roku upamiętniono Jerzego Flisaka. Opowiada też o nim plenerowa wystawa „Od satyrycznych Szpilek  do psa Bobika”

Jerzy  Flisak (1930-2008), rysownik, ilustrator, scenograf, jeden z najbardziej cenionych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu znany jest z bajkowych postaci: krasnoludków („Krasnoludki są na świecie”), Pimpusia  Sadełko czy Bobika („Co robi nasz Bobik?”), które są z nami od dziecka.

Warszawski artysta debiutował jako student Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w konkursie tygodnika „Szpilki”. Z pismem łączyła go potem wieloletnia współpraca, był  m.in. jego redaktorem graficznym. Swoje rysunki publikował także w „Świerszczyku”, „Płomyczku”, „Polityce”, „Świecie” czy „Przeglądzie Kulturalnym”. Zajmował się nie tylko satyrą,  realizował również filmy animowane, był cenionym twórcą plakatów filmowych, tworzył wspaniałe postery do amerykańskich  westernów.

Na wystawie nie zbrakło opowieści  o przewrotnej sztuce filmowego plakatu Jerzego Flisaka. Jego postery za pomocą skrótu, celnej metafory opowiadają o filmach  i dają najlepszy przykład tak cenionej w świecie polskiej szkoły plakatu. Na wystawie zaprezentowano m.in.  plakat do filmu „Najemny morderca” (czyli w oryginale  „Hitman”), który w 1962 roku otrzymał nagrodę nowojorskiego Art Directors Club

Prace znakomitego polskiego artysty, które wielokrotnie prezentowane były  w warszawskim Muzeum Karykatury oraz na całym świecie  – między innymi w Kanadzie, Libanie, Włoszech czy Szwecji będzie można obejrzeć w legnickim Rynku do połowy lipca br.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 19.06.2023 | Wyświetleń: 360
Powrót na listę aktualności

Zobacz także