Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Miasto dba o Lasek Złotoryjski. A my sami?

Miasto dba o Lasek Złotoryjski. A my sami?
25.06.2014

Niedawno miasto zawarło umowę z jedną z legnickich firm na bieżące utrzymanie Lasku Złotoryjskiego w okresie od maja do października br. Harmonogram i zakres prac, które należy systematycznie wykonywać, obejmuje m.in.: koszenie i grabienie trawników, utrzymanie górki saneczkowej, polany, ścieżek rowerowych, pasa drogowego wzdłuż ul. Złotoryjskiej, grabienie i wywóz liści ze ścieżek rowerowych i spod kasztanowców (co zabezpiecza drzewa przed szkodnikami), utrzymanie czystości łąk wokół oczek wodnych i usuwanie dzikich wysypisk.

 

 

W roku 2013 Rada Miejska przyjęła regulamin korzystania z Lasku Złotoryjskiego. Jego treści są umieszczone na tablicach przy głównych wejściach do Lasku od ul. Złotoryjskiej, Ceglanej, Makuszyńskiego i alei Zwycięstwa. Ten leśny kompleks będzie wyposażony jeszcze o dodatkowe tablice. Regulamin wprowadza m.in. zakaz zaśmiecania, niszczenia zieleni i wjazdu samochodami. Jednak nawet najbardziej rozsądne przepisy, powstałe w trosce o zachowanie przyrodniczych i rekreacyjnych walorów Lasku, nie zastąpią właściwego zachowania osób odwiedzających to urokliwe miejsce. Nagminnie wysypywane są tu odpady i śmieci, zielone tereny rozjeżdżają i dewastują samochody, motocykle i quady, a strażników miejskich nie da się ustawić przy każdym drzewie. Patrole będą jednak stanowczo tępić i karać wszelkie zachowania niezgodne z regulaminem.

 

 

Lasek Złotoryjski jest jednym z ulubionych przez legniczan miejsc spacerów, wypoczynku i rekreacji, zwłaszcza w sezonie letnim. To kompleks naturalnej zieleni leżący na południowo zachodnim skraju miasta. Jego historia sięga końca XIX w., a zaczątkiem był Lasek Mieszczański, zagospodarowany jako założenie parkowe od 1890 r. Lasek jest bardzo bogaty w gatunki drzew, krzewów oraz roślin zielnych charakterystycznych dla zbiorowisk łąkowych, które występują na polanach pomiędzy drzewami. Panują tu dobre warunki dla bytowania lisów, saren, zajęcy, borsuków i wielu gatunku ptaków. Spacerowicze i rowerzyści mają tu aż 8 kilometrów ścieżek i duktów leśnych.

Opublikował: epietrakowska_l | Dodano: 25.06.2014 | Wyświetleń: 702
Powrót na listę aktualności

Zobacz także