Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Segregowanie śmieci mieszkańcom się opłaci. Jak będziemy to robić od 1 lipca?

Segregowanie śmieci mieszkańcom się opłaci. Jak będziemy to robić od 1 lipca?
15.03.2013

 

Śmieci, które wyrzucamy do pojemników, są często bardzo cennym surowcem. Segregując odpady, dajemy im drugie życie, chronimy środowisko i oszczędzamy sporo pieniędzy w domowych budżetach. W Legnicy za odbiór i zagospodarowanie śmieci segregowanych opłata wyniesie od 1 lipca tego roku - 13,70 zł miesięcznie od osoby, natomiast za śmieci zmieszane (niesegregowane) – 17,80 zł miesięcznie od osoby.

Od 1 lipca 2013 r. gmina przejmie odpowiedzialność za gospodarkę odpadami komunalnymi. Już w grudniu minionego roku Rada Miejska uchwaliła regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Legnica. Co z niego wynika?

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych będą mieli do dyspozycji pojemniki na odpady komunalne zmieszane oraz na odpady surowcowe. Każdy z nich zostanie oznaczony innym kolorem. Pojemniki na odpady zmieszane, czyli niesegregowane, będą w kolorze czarnym, metalowym (pojemnik cynkowy) lub ciemnozielonym. Kolor żółty przeznaczony jest na odpady surowcowe, zielony zaś na szkło opakowaniowe. Te ostatnie zostaną ustawione w gniazdach.

Z kolei mieszkańcy domków jednorodzinnych będą mieli pojemniki na odpady komunalne zmieszane, surowcowe i odpady biodegradowalne (kolor brązowy), jeśli właściciel domu nie posiada własnego kompostownika.

Zapamiętajmy, jakie odpady będziemy wrzucać do pojemników surowcowych (żółtych). Będą to np.: gazety, książki, katalogi, zeszyty, papierowe torby i worki, papier szkolny, biurowy, kartony i tektura oraz zrobione z nich opakowania, puste, odkręcone i zgniecione butelki plastikowe po napojach (np. typu PET), puste butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości, oczyszczone plastikowe opakowania po żywności (np. po jogurtach, serkach, kefirach, margarynach), plastikowe nakrętki, folia i torebki z tworzyw sztucznych, puszki po napojach i konserwach (oczyszczone), drobny złom żelazny oraz drobny złom metali kolorowych (np. zabawki, narzędzia).

Obecnie korzystamy m.in. z pojemników ukazanych na zdjęciu.
Jak będą ostatecznie wyglądały nowe, dowiemy się po rozstrzygnięciu
przetargu na firmę odbierającą odpady.

Do pojemników surowcowych nie wrzucamy: tłustych i zabrudzonych opakowań papierowych (np. papierowe opakowania po maśle, margarynie, twarogu, kartony po mleku czy po napojach), kalki, papieru termicznego i faksowego, tapet, a także odpadów higienicznych (jak np. waciki, podpaski, pieluchy), butelek po olejach spożywczych i samochodowych, opakowań po olejach spożywczych, silnikowych i smarach, styropianu, gumy, butelek z jakąkolwiek zawartością, puszek po farbach, baterii, opakowań po aerozolach i lekach, opakowań po środkach chwasto czy owadobójczych, sprzętu AGD.

Do pojemników na opakowania szklane (zielonych) wrzucamy: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach.

Czego do nich nie wrzucamy? Porcelany i ceramiki, szkła stołowego, żarówek, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych, fajansu, reflektorów, izolatorów, szkła żaroodpornego, szkła okularowego, szyb samochodowych i okiennych, doniczek, luster, ekranów i lamp telewizyjnych.

Powtórne wykorzystanie czy przetwarzanie posegregowanych odpadów to wielkie oszczędności. Dzięki temu mniej śmieci trafia na składowiska. Oszczędzamy energię. Z posegregowanych odpadów może powstać wiele produktów, jak choćby papier toaletowy, chusteczki higieniczne, a nawet meble i ubrania.

Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 15.03.2013 | Wyświetleń: 412
Powrót na listę aktualności

Zobacz także