Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Legnica Cantat 55, 19-25 maja

Sala Królewska Akademii Rycerskiej
powiększ zdjęcie:
19.05 00:00 - 25.05 00:00
Organizator: Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego
ul. Chojnowska 2 Legnica 59-220
email: sekretariat@lck.art.pl
http://www.lck.art.pl/
tel. 76 723 37 00
Miejsce: Sala Królewska Akademii Rycerskiej
Udział: Bezpłatny

Nazwa imprezy: Legnica Cantat 55

Termin realizacji: 19-25 maja 2025 (sobota) godz. 15:00

Miejsce: Informacja w treści

Zasady wstępu: Informacja w treści

Główny Organizator: Legnickie Centrum Kultury

Grafika: Legnica Cantat

Opis: Wydarzenia związane z 55. odsłoną Festiwalu Chóralnego Legnica Cantat trwać będą przez cały tydzień – od 19 do 25 maja. Podczas wszystkich dni wydarzenia spodziewać się możemy wielu niesamowitych artystycznych wrażeń: emocjonującego Turnieju Chórów, wyjątkowych Koncertów – Jubileuszowego, Laureata LC54 oraz Finałowego – a także interesujących wydarzeń towarzyszących.

 19 maja-22 maja  (poniedziałek-czwartek)

godz. 17:30-18:30 – Vox Legnica – koncerty a cappella legnickich zespołów wokalnych oraz chórów – miejsce: różne lokalizacje w okolicach Rynku w Legnicy oraz centrum miasta

 19-21 maja 2025 (poniedziałek-środa)

godz. 10:00-14:00 – Śpiewające Autobusy – koncerty a cappella Zespołu Pieśni i Tańca „Legnica” –  miejsce: legnickie autobusy linii nr 15, 23 i 5

 23 maja 2025 (piątek)

godz. 20:30-22:00 – Koncert Inauguracyjny Legnica Cantat 55 – Grzegorz Turnau, Zespół Wokalny Art'n'Voices i Michał Tokaj – miejsce: Dziedziniec Akademii Rycerskiej (koncert biletowany)

 24 maja 2025 (sobota)

godz. 10:00-17:00 – Turniej Chórów – miejsce: Sala Królewska Akademii Rycerskiej (wstęp wolny)

godz. 19:30-20:30 – Koncert Laureata LC 54 – Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Tadeusza Tylewskiego – miejsce: Sala Królewska Akademii Rycerskiej (wstęp wolny)

godz. 20:30-22:00 – ogłoszenie wyników Turnieju Chórów i Konkursu Kompozytorskiego LC 55 – miejsce: Sala Królewska Akademii Rycerskiej (wstęp wolny)

 25 maja 2025 (niedziela)

godz. 09:00-11:00 – Warsztaty otwarte: „Pobudka dźwiękowa” – Art’n’Voices – miejsce: Sala Maneżowa Akademii Rycerskiej (wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy)

godz. 10:00–12:00 – Oprawa Mszy świętej – Zespół Madrygał - Kościół pw. Podwyższenia Krzyża w Legnicy (wstęp wolny)

godz. 11:00–13:00 – Warsztaty otwarte: „Inkluzywność w muzyce chóralnej” – Niemy Chór Uniwersytetu Śląskiego – miejsce: Sala Królewska, Akademia Rycerska (wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy)

godz. 14:00–16:00 – Warsztaty otwarte: „Istota ruchu w muzyce chóralnej” – Anna Konopka - miejsce: Sala Maneżowa, Akademia Rycerska (wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy)

godz. 17:00–18:30 – Koncert finalizujący warsztaty "Inkluzywność w muzyce chóralnej" – Niemy Chór Uniwersytetu Śląskiego i Silesian Chamber Choir Ad libitum - miejsce: Sala Królewska, Akademia Rycerska (wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy)

godz. 19:30–21:00 – Koncert finałowy – Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy - miejsce: Kościół Mariacki w Legnicy (wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy)

 Nazwa imprezy: Grzegorz Turnau, Zespół Wokalny Art'n'Voices i Michał Tokaj – Koncert Jubileuszowy Legnica Cantat 55

Termin realizacji: 23 maja 2025 (sobota) godz. 20:30

Miejsce: Dziedziniec Akademii Rycerskiej (ul. Chojnowska 2)

Zasady wstępu: W cenie 145, 120, 100 i 80 złotych są do nabycia w Galerii Satyrykon (Rynek 36)  oraz w serwisie eBilet.pl

Główny Organizator: Legnickie Centrum Kultury

Grafika: Koncert Jubileuszowy

Opis: Koncert Jubileuszowy 55. edycji Festiwalu Chóralnego Legnica Cantat będzie prawdziwą artystyczną ucztą! W piątek, 23 maja, na zabytkowym dziedzińcu Akademii Rycerskiej czeka nas widowisko, które połączy tradycyjną muzykę chóralną z nowoczesnymi brzmieniami jazzowymi – publiczność zaczarują Grzegorz Turnau, Zespół Wokalny Art'n'Voices oraz Michał Tokaj. Początek wydarzenia o godzinie 20:30. Bilety – w zależności od sektora – w cenie 145, 120, 100 i 80 złotych są do nabycia w Galerii Satyrykon oraz w serwisie eBilet.pl.

 

Grzegorz Turnau – kompozytor, piosenkarz i pianista, autor tekstów, aranżer. Urodził się 31 lipca 1967 roku w Krakowie i to z tym miastem jest najbardziej kojarzony. W 1984, jeszcze jako licealista, otrzymał I Nagrodę na XX Studenckim Festiwalu Piosenki. Niedługo później trafił do Piwnicy pod Baranami, z którą związany był przez 13 lat. W 1991 roku ukazał się jego debiutancki album „Naprawdę nie dzieje się nic”. Od tego czasu wydał 16 solowych albumów i uczestniczył w kilkudziesięciu innych projektach fonograficznych.

 

W twórczości często nawiązuje do muzyki jazzowej, smoothjazzowej, a także do dokonań Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Podczas większości koncertów główne miejsce wśród instrumentów zajmuje fortepian, na którym gra Turnau. Komponuje muzykę dla filmu i teatru, jest też autorem większych form muzycznych i kierownikiem muzycznym Teatru Lalka w Warszawie. Laureat wielu nagród, między innymi 9 Fryderyków, 2 Wiktorów czy Grand Prix Festiwalu w Opolu. Otrzymał medal Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi. W 2016 roku został zdobywcą Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki.

 

Zespół Wokalny Art'n'Voices chce definiować przyszłość muzyki a cappella, a także inspirować swoją twórczością, prezentując przede wszystkim oryginalną autorską muzykę. Grupę tworzy ośmioro śpiewaków związanych ze sceną Pomorza i Trójmiasta. Wokaliści przywiązują wielką wagę do wydobywania głębokich emocji z wykonywanych przez siebie utworów oraz angażowania słuchaczy w ich przeżywanie, łącząc to z najwyższej jakości brzmieniem.

 Oktet posiada szeroki repertuar. Jego znakiem rozpoznawczym są unikatowe utwory stworzone na specjalne zamówienie przez współczesnych kompozytorów, wśród których szczególne miejsce zajmują te autorstwa członkini zespołu – Anny Rocławskiej-Musiałczyk. Zespół, mimo poruszania się głównie w obrębie szeroko pojmowanej muzyki klasycznej, jest otwarty na wyzwania artystyczne i chętnie eksperymentuje także z muzyką alternatywną i improwizowaną.

 Michał Tokaj – pianista i kompozytor jazzowy, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na ​Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zadebiutował w 1993 roku grając w kwartecie Kazimierza Jonkisza. Koncertował w USA, Izraelu, Egipcie, Jordanii oraz w większości krajów Europy. Jest wykładowcą w Zespole Szkół Muzycznych im Fryderyka Chopina w Warszawie. We wrześniu 2004 ukazała się jego autorska, pokryta platyną, płyta „Bird Alone”, która otrzymała Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku, a Tokaj został nominowany w kategorii Jazzowy Muzyk Roku. Artysta pojawił się także między innymi na uhonorowanym Fryderykiem albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan.

 Istotnym wydarzeniem jest udział Michał Tokaj Trio w nagraniu płyty amerykańskiego saksofonisty i klarnecisty basowego Benniego Maupina „Early Reflections”. Krążek „Looking Walking Being”, będący kolejnym owocem współpracy z Agą Zaryan i wydany nakładem amerykańskiej wytwórni Blue Note już po miesiącu pokrył się platyną, a Tokaj otrzymał wyróżnienie za Najlepszą Improwizację Jazzową roku 2010 w utworze „Seeking My Love” oraz Fryderyka w kategorii Jazzowy Kompozytor Roku. 13 listopada 2014 ukazała się druga płyta Michał Tokaj Trio, „The Sign”.

 

Powrót na listę wydarzeń