Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Atak wandali na zabytkową rzeźbę

Atak wandali na zabytkową rzeźbę
27.01.2015

Pod osłoną nocy z 26 na 27 stycznia nieznani sprawcy zniszczyli rzeźbę „Chłopca z łabędziem”, usytuowaną w fontannie przed budynkiem Ratusza. Wandale oderwali łabędziowi mosiężną szyję wraz z głową. Być może spłoszeni przez kogoś, pozostawili oderwany fragment na miejscu. Rano zabezpieczyli go pracownicy LPWiK.  Urząd Miasta skierował sprawę na policję.

Atak wandali na zabytkową rzeźbę

Atak wandali na zabytkową rzeźbę

Atak wandali na zabytkową rzeźbę

- Takim bandziorom to ręce by obcinać – mówi oburzony wandalizmem legniczanin Kazimierz Kujawski. – Bezmyślnie niszczą to, co piękne. Brakuje słów, by wyrazić to, co czuję.

Podobny „wyczyn” miał miejsce już wcześniej. W lipcu 2006 roku wandale ukręcili i ukradli głowę łabędzia. Jej wierne odtworzenie zajęło specjalistom sporo czasu. Było też kosztowne. Również w tym przypadku konserwatorzy przywrócą zabytkowej rzeźbie jej świetność.

Naprawa zniszczeń dokonywanych przez wandali w różnych częściach miasta kosztuje nas wszystkich nawet ok. stu tysięcy rocznie. Demolowane są urządzenia rekreacyjne w parku, śmietniki, latarnie, elewacje budynków, place zabaw, przystanki autobusowe czy świąteczne iluminacje. Dla agresywnych łobuzów nie ma świętości.

Pierwotny model rzeźby „Chłopca z łabędziem” powstał w 1834 roku, a wykonał go w Gliwicach najwybitniejszy rzeźbiarz śląski dziewiętnastego wieku Teodor Kalide. Ta rzeźba fontannowa, obok „Lwa Czuwającego” i „Lwa śpiącego”, należy do jego najbardziej znanych dzieł. Przedstawienie „Chłopca z łabędziem” stało się bardzo popularne w naszej części Europy. W okresie międzywojennym jedna z replik zdobiła park stryjski we Lwowie, inną do dziś można podziwiać w ogrodzie pałacu w Wilanowie. Do Legnicy rzeźba trafiła pod koniec XIX wieku, pierwotnie do parku Miejskiego, później – pod Ratusz.

W roku 2010 ta legnicka rzeźba fontannowa posłużyła za wzorzec wrocławskiemu artyście Grzegorzowi Łagowskiemu, który skopiował ją dla odbudowywanego dawnego ogrodu Resursy Kupieckiej, czyli dzisiejszego Parku Kopernika w rejonie ulic Teatralnej i Podwala.

Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 27.01.2015 | Wyświetleń: 274
Powrót na listę aktualności

Zobacz także