Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Szpile Satyrykonu dla Roberta Górskiego i Tymona Tymańskiego

Szpile Satyrykonu dla Roberta Górskiego i Tymona Tymańskiego
16.05.2014

Robert Górski i Tymon Tymański zostali laureatami tegorocznych Szpil Satyrykonu. Pierwszy za to, że kąsa na wszystkie strony i nikomu nie odpuszcza, drugi - za bycie szaleńcem, artystą i medium.

Laureatów wyłoniła kapituła, w skład której weszli: Artur Andrus – przewodniczący, Rafał Bryndal, Sylwia Chutnik, Marek Przybylik, Łukasz Rostkowski L.U.C. i Grzegorz Szczepaniak (dyrektor LCK).

Międzynarodowy Satyrykon nagradza Szpilami osoby, które mają wybitne osiągnięcia we wkładaniu szpil w mentalne stereotypy. Trofea te zostały przyznane po raz drugi - w minionym roku statuetki otrzymali Maria Peszek i Marek Raczkowski.

Maria Peszek

Marek Raczkows

Tegoroczni laureaci pokonali sporą konkurencję. Do Szpil nominowani byli: Janek Koza – rysownik, Tymon Tymański - szaleniec, artysta, medium, Robert Górski – Kabaret Moralnego Niepokoju, Jerzy Satanowski – za pomysł i przygotowanie spektaklu „Tuwim dla dorosłych”, Leonardo Di Caprio – za genialną rolę w „Wilku z Wall Street”, Sławomir Miezerski - za regularne, bezpretensjonalne, obchwalanie kogo trzeba w stałym felietonie „Z życia sfer” oraz wieloletnie prowadzenie i zapisywanie rubryki Fusy Plusy i Minusy (Polityka), Andrzej Mleczko – za niezwykły poziom utworów, utrzymywany niezwykle wysoko od lat, Michał Ogórek - za: patrz wyżej, a do tego za budzącą zazdrość i niespotykaną niestety już w mediach zwięzłość, Andrzej Poniedzielski - artysta w każdej mierze niepowtarzalny, Nergal - twórca Behemotha, który bardzo dobrze wie, czego chce i nie boi się mówić tego, co myśli, Wojciech Smarzowski - reżyser ciężko w ostatnim czasie pracujący, Jan Klata – niepokorny dyrektor Narodowego Teatru Starego w Krakowie, Katarzyna Nosowska – nieopisanie charyzmatyczna, idąca wyłącznie własną drogą i jedyna taka artystka na świecie.

Statuetkę Szpil zaprojektował i wykonał Leszek Michalski, rzeźbiarz z Warszawy

Statuetkę Szpil zaprojektował i wykonał Leszek Michalski, rzeźbiarz z Warszawy. Szpila naśladuje zgrabny but damski (oczywiście na szpilce), wielkością też go przypomina. Jest tylko nieco cięższa - wykonana z brązu statuetka waży dokładnie 1 kilogram i 424 gramy. O tym, gdzie i kiedy Szpile zostaną wręczone tegorocznym laureatom, poinformujemy wkrótce.

Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 16.05.2014 | Wyświetleń: 565
Powrót na listę aktualności

Zobacz także