Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Z prac Rady Miejskiej Legnicy

Z prac Rady Miejskiej Legnicy
01.04.2014

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Legnicy (31 marca br.) radni przyjęli doroczne sprawozdania z działalności służb zajmujących się bezpieczeństwem: Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej i Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Zajęli się również projektami uchwał nazewnictwa ulic i placów na terenie miasta.

Jednogłośnie przyjęto likwidację nazwy ulicy Zesłańców Sybiru położonej pomiędzy ulicami Moniuszki i Gwiezdną, nadając również jednogłośnie na wniosek środowisk sybirackich nazwę Plac Sybiraków skwerowi położonemu w obrębie ulic Wrocławskiej, Stefana Czarnieckiego i Kazimierza Wielkiego. W uzasadnieniu tej uchwały czytamy: Nadanie nazwy Plac Sybiraków w godny sposób uhonoruje pamięć setek tysięcy Polaków deportowanych z ojczyzny, ciemiężonych i pomordowanych na „nieludzkiej ziemi”. Zaświadczy o naszym szacunku dla ich trudu, upokorzeń i cierpień. Będzie też jednym z ważnych elementów wspierających historyczną edukację młodego pokolenia  i wychowywania go w duchu patriotyzmu.

Nowe nazwy: Radiotelegrafistów i Łącznościowców otrzymały ulice położone na terenie byłej jednostki wojskowej, biegnące równolegle do alei Rzeczypospolitej. Wkrótce też powstanie, jednomyślnie powołany marcową uchwałą, Plac Ofiar Niemieckich Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych na terenie położonym u zbiegu ulic Drukarskiej i św. Trójcy. Wnioskodawcy tak uzasadniali tę inicjatywę: Obywatele polscy stanowili najliczniejszą grupę ofiar hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Dręczono ich, torturowano i uśmiercano na masową, przemysłową wręcz skalę. Bardzo niewielu udało się przeżyć. Obozy koncentracyjne służyły hitlerowcom do zaplanowanej eksterminacji zniewolonych narodów i narodowości. Przyjęcie dla placu takiej nazwy będzie aktem uczczenia wiecznej pamięci niewinnych ofiar. Ta pamięć powinna trwać także w świadomości kolejnych pokoleń legniczan.

Rada Miejska zaakceptowała również prezydenckie projekty uchwał w sprawie utworzenia stałych obwodów głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych (będzie ich 47), a także utworzenia dwóch odrębnych obwodów głosowania w wyborach posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na 25 maja 2014 r., mieszczących się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym (ul. Iwaszkiewicza 5) i Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych (ul. Grabskiego 11).

Przyjęto program opieki nad zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Legnicy w 2014 r., jak również uchwałę w powołującą Miejską Radę Seniorów w Legnicy i nadającą jej statut. Jej inicjatorami byli radni Komitetu Wyborczego Wyborców Tadeusza Krzakowskiego, którzy co do ostatecznych zapisów dokumentu konsultowali się i porozumieli ze środowiskami senioralnymi, organizacjami pozarządowymi, osobami fizycznymi i Miejską Radą Działalności Pożytku Publicznego.

Z prac Rady Miejskiej Legnicy

Z prac Rady Miejskiej Legnicy

Ta nowa inicjatywa wynika z nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym z 11 października 2013 roku. Ustawa powierza powoływanie rad seniorów organom stanowiącym gmin. Zgodnie z przyjętym statutem do zadań nowej rady, która składać się będzie z kilkunastu osób, należeć ma m.in. zgłaszanie uwag do projektów aktów prawa miejscowego, czyli uchwał dotyczących spraw środowisk senioralnych. O składzie rady zadecyduje I Forum Wyborcze, które może odbyć się w czerwcu br. Legnica jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które powołuje Radę Seniorów w oparciu o nowe przepisy ustawowe.

Radni przyjęli prezydencki projekt uchwały o zmianach budżetu miasta, który zwiększył tegoroczne nakłady inwestycyjne o ponad 4 mln 200 tys. zł.

Jak każdego roku w marcu analizowane i przyjmowane są przez RM kandydatury osób do tytułu Honorowego Obywatela Legnicy, Nagrody Miasta i odznak Zasłużonego dla Legnicy. W tym roku radni jednomyślnie postanowili obdarzyć honorowym obywatelstwem pośmiertnie Pana Wacława Makowskiego.

Wacław Makowski

Wacław Makowski

W latach 1966-1997 był dyrektorem Zespołu Szkół Budowlanych w Legnicy, z wykształcenia nauczyciel matematyki. W ciągu 31 lat wykształcił 9 tys. absolwentów szkoły przygotowanych do wykonywania zawodu i podjęcia wyższych studiów. Znany był jako oddany pedagog, wielki przyjaciel młodzieży i działacz społeczny. Bardzo owocnie współpracował z TPD, organizując wypoczynek dla dzieci i młodzieży, aktywnie włączał się w działalność Towarzystwa, pełniąc funkcję wiceprezesa Oddziału Miejskiego TPD, a następnie - przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Oddziału. Miał duże zasługi w odbudowie struktur TPD w Legnicy. Był też wieloletnim działaczem ZNP od roku 1954 do ostatnich chwil swojego życia. Jako prezes ZNP w Legnicy podejmował wiele cennych działań na rzecz środowiska nauczycielskiego. Angażował się w działalność Związku Sybiraków w Legnicy, którego był wiceprezesem.

Został uhonorowany Nagrodą Miasta Legnicy (2000 r.) i odznaką „Zasłużony dla Legnicy” (2000 r.) za swoją działalność na rzecz dzieci, młodzieży i legnickiej oświaty. Wyróżniony wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi

Rada Miejska odrzuciła wnioskowaną przez Klub Radnych PiS kandydaturę Artura Torbińskiego do Nagrody Miasta. Tym samym wyróżnienie to w tym roku nie zostało przyznane. Ośmiu radnych głosowało „za”, trzy osoby się wstrzymały, dwanaście było przeciw. Wnioskodawcy demonstracyjnie opuścili salę obrad, podkreślając swe niezadowolenie bardzo donośnym trzaśnięciem drzwiami. Świadkami tego zachowania, oprócz radnych i mediów, byli obserwujący obrady uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych.

Z grona 26 kandydatów Rada Miejska postanowiła wyróżnić odznaką Zasłużonego dla Legnicy pięć osób. Są to:

Kazimierz Bielecki

Znany adwokat legnicki, wieloletni prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, obecnie wiceprezes Towarzystwa, współorganizator jego działalności w 1989 r. Jest autorem wielu artykułów dotyczących życia rodzin kresowych, publikowanych w „Szkicach legnickich”. W swojej społecznej działalności dążył zawsze do rozwijania współpracy organizacji kresowych z młodzieżą, upowszechniając tradycje i kulturę kresową, szerząc wiedzę na temat znaczenia dla polskiej kultury kresów wschodnich oraz wiedzę o życiu ludności polskiej przybyłej po wojnie do Legnicy i na Dolny Śląsk.

Monika Kuligowska

Instruktorka tańca w Spółdzielczym Domu Kultury „Kopernik”, założycielka Zespołu Tanecznego „Złote Dzieci”, który w tym roku obchodzi 20-lecie swojej działalności. Wniosła osobisty i bardzo twórczy wkład w rozwój i doskonalenie zespołu, który osiągnął bardzo wysoki poziom artystyczny oraz sukcesy krajowe i zagraniczne, zdobywając główne nagrody i wyróżnienia. Zespół Taneczny „Złote Dzieci” uświetnia swoimi pokazami uroczystości miejskie, bierze udział w wielu konkursach, festiwalach i koncertach. Występując i zdobywając laury, zespół rozsławia nasze miasto na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Beata Łabowicz

Pielęgniarka Naczelna w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy, członek Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu, przewodnicząca i współzałożycielka Fundacji „Otwarte Serce”, która zbiera środki na zakup specjalistycznego sprzętu dla legnickiego szpitala. Uczestniczy w wielu akcjach charytatywnych, wyciąga pomocną dłoń do wszystkich, którzy się do niej zwracają ze swoimi problemami. Jej działalność charytatywna służy wielu mieszkańcom Legnicy.

Tadeusz Spendowski

Emerytowany dyrektor w Wydziale Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Legnicy, pracujący w oświacie od 1975 r., specjalista w dziedzinie edukacji i szkolnictwa. Współtworzył opracowania i wdrażał koncepcję funkcjonowania, struktury i sieci placówek oświatowych w Legnicy, przygotował i wprowadził reformę strukturalną legnickiej oświaty w 1999 r. Współorganizator Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Legnicy. Zawsze skutecznie zabiegał o wyposażenie szkół i placówek w pomoce i sprzęt komputerowy, był jednym z pomysłodawców i koordynatorem projektu „Modernizacja centrów kształcenia na Dolnym Śląsku”, realizowanego przez legnickie szkoły zawodowe. Wniósł wybitny wkład w edukacyjny i kulturalny rozwój miasta. Za swoje zasługi na polu edukacji był wielokrotnie odznaczany.

Władysław Szudrowicz

Nauczyciel w Centrum Kształcenia Praktycznego w Legnicy. Długoletni aktywny działacz Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, cieszący się autorytetem mieszkańców, obecnie przewodniczący Rady Nadzorczej LSM. Przyczynił się do rozwoju miasta, działając na rzecz unowocześnienia infrastruktury i budownictwa mieszkaniowego. Jako działacz spółdzielczy aktywnie wspierał rozwój działalności kulturalnej i oświatowej na terenie osiedli mieszkaniowych. Wielokrotnie nagradzany za zasługi dla rozwoju oświaty i spółdzielczości mieszkaniowej.

Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 01.04.2014 | Wyświetleń: 619
Powrót na listę aktualności

Zobacz także